t to stałe uzupełnienie protetyczne, które odtwarza znaczny ubytek zęba. Korony mogą być wykonywane z różnych materiałów, takich jak stopy metalu, akryl, kompozyt lub ceramika. Gabinety stomatologiczne oferują wykonanie koron, często porcelanowych. Zabieg nakładania koron polega na osadzeniu trwałego uzupełnienia na oszlifowanych zębach, które mogą być zarówno martwe, jak i żywe. Korony porcelanowe są najczęściej stosowane w przypadku, gdy ząb jest dość mocno zniszczony i odbudowa materiałem kompozytowym nie jest wystarczająco mocna. Ponadto nałożenie koron znacząco poprawia estetykę zębów. Warto też wiedzieć, że korony dodatkowo wzmacniają zęby leczone kanałowo oraz umożliwiają przywrócenie właściwych warunków zgryzowych. Korony stomatologiczne można nakładać zarówno na zęby stałe, jak i mleczne.
Profilaktyka próchnicy zębów
Profilaktyka jest obecna w wielu dziedzinach medycyny, ponieważ jej celem jest zapobieganie różnym chorobom i problemom zdrowotnym. Również w stomatologii profilaktyka jest osobną specjalizacją. Poprzez działania profilaktyczne w stomatologii ma się głównie na myśli zapobieganie próchnicy zębów, która jest najczęstszą chorobą dotykającą nasze uzębienie. Jak w każdej dziedzinie medycyny, tak również i w stomatologii, znacznie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Podstawowymi działaniami z zakresu profilaktyki próchnicy zębów jest odpowiednia edukacja dotycząca utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej. W profilaktyce stomatologicznej bardzo ważne jest właściwe szczotkowanie zębów, używanie odpowiedniej pasty zawierającej fluor oraz dodatkowo płukanie jamy ustnej płynami. Dobrze jest również używać nici dentystycznych, które pozbywają się resztek spomiędzy zębów. Jeśli nie jesteśmy pewni co do konkretnych działań profilaktycznych, warto udać się do gabinetu stomatologicznego, żeby zasięgnąć rady.
Specjalizacje stomatologiczne
Stomatologia, która jest jednym z wielu działów medycyny, zajmuje się funkcjonowaniem jamy ustnej, zębów, przyzębia i okolic przyległych wraz ze stawem żuchwowym. Jest to szeroki dział medycyny posiada więc wiele specjalizacji, które pozwalają klasyfikować wszelkie działania z zakresu stomatologii. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje usługi z kilku różnych specjalizacji, a są to głównie chirurgia stomatologiczna, protetyka, stomatologia dziecięca czy stomatologia zachowawcza. W polskim systemie można wyróżnić dziewięć różnych specjalizacji stomatologicznych, z czego jedne są oferowane przez gabinety dentystyczne, inne zaś działają w szeroko pojętym środowisku naukowym. Jednymi z najczęściej oferowanych i świadczonych usług stomatologicznych są te, które dotyczą działu stomatologii zachowawczej z endodoncją, ponieważ ta specjalizacja ma za zadanie leczenie próchnicy zębów. Inną specjalizacją, która jest dość powszechnie znana, jest profilaktyka stomatologiczna, której celem jest zapobieganie różnym chorobom zębów i jamy ustnej.