tóry z pewnością nie należy do najłatwiejszych trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki zawód warto wykonywać. Z pewnością są jednak takie profesje, które dają dość duże prawdopodobieństwo tego, że zagwarantują ich wykonawcom godne życie w naszym kraju. Jedną z takich profesji jest chociażby dentysta. Jest to oczywiście zawód stricte medyczny co oznacza, iż do jego wykonywania konieczne jest ukończenie specjalistycznych studiów. W tym wypadku jednak śmiało możemy stwierdzić, iż czas oraz pieniądze włożone w naukę nie pójdą na marne. Stomatologia od wielu już lat jest bardzo dochodowym biznesem a dodatkowo może sprawiać na prawdę wiele radości. Cóż może być bowiem piękniejszego niż możliwość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi będącemu w potrzebie? Mimo, iż być może takie stwierdzenie brzmi nieco banalnie to jednak jak pokazują liczne badania coraz więcej osób z młodego pokolenia poszukuje właśnie wyższych wartości w pracy. Wykonując jednak tę profesję musimy nastawić się na nieustanny rozwój naszych kompetencji. Ostatnimi latami bardzo dużym wzięciem cieszy się endodoncja, czyli kanałowe leczenie zębów. Podobnie rzecz ma się także z implantologią. Z tego też powodu odpowiadając na zapotrzebowanie rynku i pacjentów stomatolodzy zaczęli coraz chętniej oferować tego typu usługi w swoich gabinetach.
Tak naprawdę więc to stres i
Endodoncja - dla wielu osób to synonim bólu i stresu. Tymczasem leczenie kanałowe to fantastyczny sposób na uratowanie tych zębów, których nie można leczyć tradycyjnie. Czasem ząb ulega wyłamaniu. Czasami miazga jest chora i stan choroby jest bardzo zaawansowany. W takich sytuacjach jeszcze kilkadziesiąt lat temu ząb się usuwało. Jednak dziś dentysta nie musi zaraz po takie rozwiązanie sięgać. Do dyspozycji ma narzędzia, które pozwalają stan chorobowy skutecznie usunąć, a koronę zęba odbudować. I to właśnie sprawia, że stomatologia tak bardzo różni się od tej, jaka była jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
A jak wygląda leczenie kanałowe zęba? To zależy od dentysty i wybranej przez niego techniki. Najczęściej ma ono postać trzy etapową.Na początku ząb do leczenia jest przygotowywany. Później następuje samoleczenie. A dopiero na koniec, po pewnym czasie ząb jest odbudowywany. Ale nie wszędzie tak to wygląda. Coraz częściej można bowiem spotkać się z leczeniem jednoetapowym. Całe leczenie przeprowadzane jest podczas jednej wizyty. Pacjent zgłasza się z bólem zęba, a z gabinetu wychodzi z zębem wyleczonym i właściwie gotowym do użytku. To oczywiście możliwe jest głównie dzięki nowoczesnym sprzętom, w tym mikroskopom.
A czy takie leczenie boli? Właściwie to w ogóle. Dzisiejsze znieczulenia pozwalają wykonywać najbardziej skomplikowane zabiegi bezboleśnie. Tak naprawdę więc to stres i strach są tutaj największą barierą do pokonania. Ale faktem jest, że naprawdę warto je pokonać i znów cieszyć się życiem.
Czym jest endodoncja i na czym polega?
Wiele osób, które zetknęły się z trudnym słowem jakim jest endodoncja zdaje się zastanawiać czym właściwie ona jest i co ono oznacza? Aby więc nieco rozjaśnić wszelkie wątpliwości w tym temacie prezentujemy krótki artykuł właśnie na ten temat. Nie każdy z nas przecież musi mieć równie fachową wiedzę co dentysta a zawsze warto poszerzać swoją wiedzę. Endodoncja zatem to nic innego jak dział stomatologi, który zajmuje się diagnozowaniem a także wdrażaniem odpowiedniego leczenia chorób miazgi zęba a także chorób tkanek okołowierzchołkowych. Do podstawowej metody jaką możemy tu wyróżnić należy tak zwane leczenie kanałowe. Z tego typu formą pomocy z pewnością zetknęło się już wielu z nas, gdyż takie zabiegi coraz częściej są wdrażane w celu ratowania naszych zniszczonych zębów. Takie leczenie zwykle wykonywane jest przy użyciu niezwykle cienkich narzędzi piłująco-penetrujących. Co ciekawe ich grubość to zaledwie od 0,06 mm do 0,40 mm. Bardzo często w tego typu leczeniu stomatologia wspomaga się dodatkowymi urządzeniami takimi jak chociażby mikroskopy. Pozwalają one bowiem specjaliście na jeszcze dokładniejsze zbadanie wszelkich nieprawidłowości i dzięki temu na obranie jeszcze skuteczniejszej strategii walki z chorobami przyzębia. Ważnym wsparciem dla przytoczonych powyżej działań jest także diagnostyka rentgenowska. Wykonywanie leczenia endodontycznego zalecane jest między innymi w przypadku wystąpienia bardzo głębokich ubytków spowodowanych próchnicą czy też przy wystąpieniu martwicy miazgi.