jesteśmy planujemy jakiś zabieg, to z pewnością nie czujemy się komfortowo.
By więc zminimalizować nieprzyjemnie odczucia towarzyszące nam, gdy odwiedzamy gabinet dentystyczny, postarajmy się wybrać taki, który jest tego warty. Najważniejsze jest to, by był to gabinet pracujący według nowoczesnych metod, przyjmujący w nim dentysta był fachowcem raczej współczesnym i zapoznanym z najnowszymi trendami leczenia zębów. Nie ma bowiem chyba nic gorszego, niż stomatolog jeszcze z poprzedniej epoki, który uważa przestarzałych narzędzi i uważa, ze u dentysty musi boleć.
Nowoczesny gabinet stomatologiczny nie tylko może więc pochwalić się wykorzystaniem najnowszych technologii jak znieczulenie komputerowe, uspokojenie pacjenta poprzez sedację, rentgen zęba, leczenie pod mikroskopem, użycie wysokiej klasy narzędzi, ale i kompletnym zakresem usług, od ściągania kamienia, wybielania i piaskowania, poprzez plombowanie, walkę z próchnicą czy paradontozą, aż po leczenie kanałowe, leczenie chirurgiczne, czy nawet implanty zębowe.
Warto przed wybraniem takiego gabinetu zasięgnąć opinii w internecie i poszukać doświadczeń innych pacjentów. Gdy gabinet jest dobry, to z pewnością bez problemu takie znajdziemy. Do dobrego gabinetu zazwyczaj jednak jest kolejna i trzeba zapisać się kilka dni wcześniej.
Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych
Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.
Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.
Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.
Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.
Chociaż dzieci często obawiają się tego
Chociaż dzieci często obawiają się tego, warto od najmłodszych lat uczyć je, że gabinet dentystyczny to miejsce dla nich dobre, a dentysta zadba o ich zęby tak, aby ich uśmiech był zawsze biały i zdrowy. Tysiące dzieci otwarcie mówią o tym, że boją się iść do dentysty, ponieważ boją się bólu. Warto im jednak wytłumaczyć, że w obecnych czasach stomatolog zawsze dba o to, by dzieci nie odczuwały bólu podczas wizyty i ewentualnego zabiegu. Maluchy nie zawsze wszystko rozumieją, dlatego warto być cierpliwym i wyjaśnić dziecku wszystko, o co pyta, w sposób dla niego przystępny. Prawdopodobnie to wystarczy, aby przekonać dziecko do odwiedzenia fotelu dentystycznego. Jeśli jednak opowiedzenie mu o wszystkim i rozwianie jego wątpliwości nie pomoże, warto rozważyć zaproponowanie mu pewnego rodzaju "nagrody", jeśli tylko pójdzie grzecznie do dentysty i cierpliwie zniesie tę trudną dla niego wizytę. Choć nie jest to może najlepsza ze wszystkich dostępnych metod, to działa ona najlepiej - i to nie tylko na dzieci. Możemy więc obiecać dziecku, że w zamian za jego odważną postawę w gabinecie, dostanie od nas wymarzoną zabawkę, lub też, że zabierzemy je w miejsce, o którym mówiło już od pewnego czasu. Może park rozrywki? Może basen? Z pewnością warto ten jeden raz pójść na ustępstwo, które jednak w dłuższej perspektywie może pomóc dziecku pokonać strach przed dentystą. Jeśli podczas wizyty odkryje ono, że istotnie, nie było się czego obawiać, to na następne wizyty będzie szło znacznie chętniej.
Uzębienie
Próchnica jest problemem dotyczącym przeważającej części społeczeństwa. Warto mieć to na uwadze i jak najlepiej dbać o stan zębów. Szczególnie jeśli boimy się bolesnego leczenia i zakładania wypełnień. Dentysta powinien być odwiedzany przez każdego regularnie. Wizyty kontrolne odbywające się co pół roku są niezbędne do odpowiednio wczesnego wykrycia rozwijających się nieprawidłowości. Może to znacznie ograniczyć późniejszy ból, a nawet pomóc całkowicie go uniknąć. Z tego powodu warto dokładnie obserwować stan uzębienia i reagować nawet na niewielkie przebarwienia. Stomatolog jest w stanie stwierdzić czy pojawiające się zacienienia na zębach są już objawem rozwijającej się próchnicy. W takim przypadku można podjąć odpowiednio szybkie leczenie i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zmian. Gabinet dentystyczny nie powinien kojarzyć się jednak jedynie z dość nieprzyjemnymi zabiegami. Istotne jest również, aby regularnie profesjonalnie czyścić zęby. Usuwanie kamienia i osadów pozytywnie wpłynie na ich wygląd.
Niektóre osoby zastanawiają się o czym
Niektóre osoby zastanawiają się, o czym pamiętać przy wyborze dobrego lekarza dentysty. Bardzo istotne jest to, aby jego gabinet dentystyczny znajdował się w takim miejscu, które będzie dla nas wygodne. Chodzi o to, żebyśmy prosto z miejsca pracy czy z domu mogli dotrzeć do niego w szybkim tempie.
Dobry stomatolog pomoże uratować nasze zęby, nawet jeśli wydaje nam się, że są one w kiepskim stanie. To bardzo ważne, abyśmy myli nasze zęby regularnie. Niektóre osoby o tym zapominają, co prowadzi do powstawania bakterii, a następnie do próchnicy. Część osób jest również narażonych na paradontozę. Warto unikać chorób jamy ustnej, które przekładają się na nasze ogólne samopoczucie. Każdy dentysta powie, że bardzo ważne jest dokładne szczotkowanie zębów. Przydają się do tego szczoteczki elektryczne oraz używanie nici dentystycznej, aby usuwać resztki pożywienia. Gdybyśmy zaniedbali nasze zęby to mogą gromadzić się bakterie, które przyczyniają się do powstawania próchnicy i innych chorób, a nie chcemy do tego dopuszczać.
Odwiedziny u stomatologa
Lekarz stomatolog okazuje się bardzo potrzebnym specjalistą w życiu każdego człowieka. Na szczęście dostęp do jego usług staje się coraz łatwiejszy, nawet w mniejszych miastach.
Wizyty u dentysty mają dwojaki charakter. Mogą być profilaktyczne - zgodnie z zaleceniami powinno się bywać u stomatologa przynajmniej dwa razy do roku. Na taką wizytę jak najbardziej można bumówić się z wyprzedzeniem, żeby nie czekać w kolejkach i panicznie nie szukać dyżurującego akurat dentysty. Drugi rodzaj wizyt to nagłe, spowodowane na przykład ostrym bólem zęba, urazem, stanem zapalnym. W takim przypadku przeważnie nie ma czasu na jakiekolwiek poszukiwania, jednak niekoniecznie za każdym razem udaje się znaleźć czynny gabinet dentystyczny. Tzw. ostry dyżur również nie zawsze pomaga, gdyż w szpitalu czy na pogotowiu niekoniecznie musi przyjmować dentysta. Osoby z silnym bólem zęba muszą liczyć na to, że inni ludzie z kolejki zechcą przepuścić ich do gabinetu przed sobą.
Chociaż nagłe sytuacje nie są do przewidzenia, można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia i po prostu cały czas dbać o odpowiednią profilaktykę. Osoby, które regularnie chodzą do dentysty, rzadziej chorują tak poważnie, że muszą szukać nagłej pomocy. W dzisiejszych czasach wysiłek jest praktycznie minimalny, a w sklepach można znaleźć mnóstwo dobrej jakości produktów przydatnych przy codziennej higienie. Profilaktykę warto zacząć od najmłodszych lat, ucząc dziecko regularnego dbania o zęby i niwelując jego ewentualny lęk przed wizytą u stomatologa.